تفاوت بازسازی و نوسازی چیست؟ نوسازی همون بازسازیه یا بازسازی همون نوسازی هرآنچه که باید در مورد تفاوت بازسازی و نوسازی خانه بدانید!
16
آبان

تفاوت بازسازی و نوسازی چیست؟

بازسازی و نوسازی خانه یعنی چه؟ بازسازی و نوسازی چه تفاوتی با هم دارند؟ چه مواقعی باید خانه را بازسازی کرد؟ نوسازی خانه مناسب چه ساختمان‌هایی است؟

بسیاری از ساختمان‌ها کهنه و قدیمی هستند یا مشکلاتی دارند که نیاز به تعمیرات دارند. با توجه به شرایط ، ساختمان گاهی به بازسازی و گاهی به نوسازی نیاز دارد. این دو مفهوم یکی نیستند، اما در اکثر اوقات به جای یکدیگر به کار می‌روند.

بازسازی و نوسازی از لحاظ فنی تفاوت‌های مهمی با هم دارند و به نیروهای متخصص با مهارت‌های متفاوتی نیاز دارند

بازسازی (RESTORATION)

اقدامات فنی به منظور زنده کردن و دوام بخشیدن یک سازه فرسوده و قدیمی را بازسازی می‌گویند. در تخصص معماری، بازسازی یک ساختمان به معنای مرمت کردن آن است. درست است که مرمت بیشتر در مورد بناهای تاریخی کاربرد دارد، اما بازسازی هم به همان معناست.

در بازسازی ساختمان بخش‌هایی که آسیب دیده و نیاز به تعمیر دارند مورد مرمت و بازسازی قرار می‌گیرند. مرمت فقط شامل ساختمان‌های قدیمی نمی‌شود، بلکه ساختمان‌های مدرن هم گاهی نیاز به بازسازی دارند.

از نظر ملاحظات زیست‌محیطی، پس از بازسازی یک ساختمان منابع و انرژی کمتری مصرف می‌شود. بنابراین اگر پایه خانه قوی و مستحکم است و فقط نیاز به تعمیرات دارد، آن را بازسازی کنید. همچنین در اغلب موارد بازسازی ساختمان هزینه‌ای به مراتب کم‌تر نسبت به خرید خانه جدید دارد، به همین دلیل کاملا منطقی است که تصمیم به بازسازی خانه بگیرید.

امروزه مصالح به روز ، دست معماران و کارفرمایان را برای بازسازی بازتر کرده است به طوری که می توان واحد های مسکونی و آپارتمان ها را مطابق با خواست مشتری بازسازی نمود .

درست است که این کار هم سختی ها و محدودیت های خودش را دارد اما با توجه به هزینه کمی که نسبت به خرید یک خانه نوساز دارد ، بسیار پر طرفدار می باشد.

تفاوت بازسازی و نوسازی چیست؟
نوسازی همون بازسازیه یا بازسازی همون نوسازی
هرآنچه که باید در مورد تفاوت بازسازی و نوسازی خانه بدانید!

تفاوت بازسازی و نوسازی ساختمان

شاید تعجب کرده باشید که چرا هنگام تعریف بازسازی خانه از تغییر دکوراسیون، نصب کاغذ دیواری و خدمات مشابه حرفی نزدیم. علت این موضوع این است که چنین کارهایی در دسته «نوسازی» قرار می‌گیرند، نه «بازسازی».

خدمات بازسازی منزل معمولا شامل تغییرات کلی و ایجاد تعمیرات اساسی در ساختار بنا می‌شود. اما در نوسازی، مقاومت بنا مطلوب است و ساختار آن دست نمی‌خورد؛ بلکه نما و ظاهر آن نو می‌شود. اکثر پروژه‌های نوسازی در داخل ساختمان انجام می‌شود، از جمله تغییر کاربری فضاهای بلااستفاده، تغییر دکور بخش‌های مختلف، تغییر کفپوش و دیوارپوش، تعویض کابینت آشپزخانه، نصب سقف کاذب آسمان مجازی و غیره.

خدمات مختلف بازسازی خانه

بازسازی خانه بیشتر از هرچیز با هدف تقویت کلی بنا، مرمت نما و تعمیرات ساختمان برای رفع مشکلات تاسیساتی انجام می‌شود. از این نظر، خدمات بازسازی منزل به بناهای قدیمی محدود نمی‌شود؛ و ساختمان‌های جدید هم به این خدمات احتیاج پیدا می‌کنند.

از جمله کارهای رایج خدمات بازسازی منزل می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

تعمیر ساختار قدیمی و تقویت کلی ساختمان

شما می‌توانید بخش‌های قدیمی ساختمان را تقویت و مرمت کنید؛ همچنین هم می‌توانید آنها را تخریب کنید، تغییر دهید و یا از نو بسازید. از جمله این تغییرات می‌توانیم به جابه‌جایی و تخریب دیوارها یا راه‌پله‌ها اشاره کنیم.

کاشی کاری و تعمیر کف ساختمان

وقتی کاربری بخشی از ساختمان را عوض می‌کنید یا دیواری را برمی‌دارید، بلافاصله پس از آن به کمک یک کاشی کار ماهر نیاز پیدا می‌کنید. با خدمات نصب کاشی و سرامیک در تهران می‌توانید کفپوش تمام یا بخشی از ساختمان را نو کنید.

تفاوت بازسازی و نوسازی چیست؟
نوسازی همون بازسازیه یا بازسازی همون نوسازی
هرآنچه که باید در مورد تفاوت بازسازی و نوسازی خانه بدانید!

مرمت نمای سازه

تغییر نمای ساختمان و یا تقویت آن هم از خدمات بازسازی خانه است، که همزمان ظاهر و دوام بنا را بهبود می‌دهد. البته گاهی اوقات مرمت کافی نیست؛ در برخی پروژه‌ها نمای قدیمی باید کاملا تخریب و سپس بازسازی شود.

تعمیرات تاسیساتی

در کنار کمک گرفتن از کاشی کار ماهر و مهندس‌ها، باید از سلامت تاسیسات هم مطمئن شویم. تاسیسات فرسوده و مشکل‌دار بیشتر از هر عامل دیگری می‌تواند دوام و عمر یک بنا را تحت تاثیر قرار دهد.

اهمیت استخدام کاشی کار ماهر

تعداد متخصصان کار کاشی کاری در تهران کم نیست؛ اما باید مطمئن شوید که بهترین متخصص را برای نصب کاشی و سرامیک در تهران انتخاب کنید. به این دلایل:

چنین فردی می‌تواند انواع کاشی و سرامیک با ابعاد گوناگون را روی سطوح مختلف (کف و دیوار) نصب کند.

کاشی کار حرفه ای آماده‌سازی سطح کار، پر کردن حفره‌ها، چسب‌کاری و سایر مراحل را با رعایت استانداردها انجام می‌دهد. نکاتی که کیفیت نهایی را تضمین می‌کند.

یک استادکار ماهر پیش از آغاز کار طرح‌بندی می‌کند. بدین ترتیب پس از پایان کار با منظره تک و توک کاشی‌هایی که در جای خود قرار نگرفته و طرح کلی را خراب می‌کنند، مواجه نمی‌شوید.

تعهد یک کاشی کار ماهر را پس از پایان کار نیز می‌توان دید؛ زمانی که با جمع کردن خورده کاشی‌ها، پاک کردن دوغاب، دستمال کشیدن و … کاری تمیز و حرفه‌ای به شما تحویل می‌دهد.

تفاوت بازسازی و نوسازی چیست؟
نوسازی همون بازسازیه یا بازسازی همون نوسازی
هرآنچه که باید در مورد تفاوت بازسازی و نوسازی خانه بدانید!

عوامل موثر بر قیمت بازسازی ساختمان

این هزینه با توجه به حجم و مدت زمان پروژه، شدت تعمیرات ساختمان، نوع و میزان مصالح لازم، دستمزد پیمانکار و کارگرها، فصل بازسازی و چند مورد دیگر مشخص می‌شود.

با توجه به نوع پروژه، هزینه بازسازی منزل شما می‌تواند از چند میلیون تا چند ‌ده میلیون متغیر باشد. خوب است بدانید که قیمت بازسازی ساختمان معمولا از نوسازی آن بالاتر است، چون شامل تغییرات اساسی بیشتری می‌شود.

مزایای بازسازی خانه

مهمترین مزایایی که خدمات بازسازی برای صاحبخانه‌ها دارد را در ادامه می‌بینید:

بالا بردن عمر و مقاوم‌سازی ساختمان (به ویژه در برابر زلزله)

تغییر نقشه با توجه به سلیقه و نیازهای شما

بهینه‌سازی و افزایش کارایی بخش‌های گوناگون منزل

افزایش قابل توجه زیبایی بیرونی و درونی خانه