طراحی دکوراسیون داخلی، طراحی دکوراسیون داخلی منزل، طراحی دکوراسیون داخلی آپارتمان، طراحی دکوراسیون داخلی آپارتمان کوچک
20
مرداد

طراحی دکوراسیون داخلی منزل

طراحی دکوراسیون داخلی منزل یا  Interior Design Decoration عبارت‌ است از هماهنگ کردن طراحی داخل منزل برای به نمایش در آوردن رنگ‌ها و ایجاد هارمونی بین رنگ‌ها با اثاثیه و سایر اشیا در یک اتاق یا ساختمان و به طور کلی در مجموعه منزل. واژه دکوراسیون واژه‌ای فرانسوی است و در لغتنامه دهخدا در ترجمه آن از لغت فن و تخصص و رشته تخصصی آذین، آذین‌بندی، آراستن. بنابراین هنگاهی که ما به فکر ایجاد هماهنگی مابین اشیا با رنگها در منزل خود می‌افتیم نقش یک دکوراتور را ایفا می‌کنیم. اما باید بدانیم که طراحی دکوراسیون داخلی منزل همانند همه هنرها، دارای سبک و ریزه‌کاری‌ها و متد خاص خود است. سلیقه افراد، خلاقیت، نیازهای زمانه، سنخ روانی افرادی که قرار است در آن منزل زندگی کنند به روش‌های طراحان دکوراسیون داخلی منزل رنگ و بویی متفاوت می‌دهد. هنر طراحی دکوراسیون داخلی منزل به ایجاد فضایی دلنشین برای کاربران آن منزل معطوف است تا آن فضا را به لحاظ کاربردی مفید کند. در عین حال باید پیرو سبک و گرایش هماهنگی باشد. در حقیقت در علم طراحی  دکوراسیون داخلی منزل می‌خواهیم بدانیم که چگونه یک فضای آزاد و باز را با مبلمانی که مکمل آن فضا است ترکیب کنیم یا نورپردازی کرد. یا مثلا کدام پوشش دیوار برای این خانه مناسب‌تر است.  

دکوراسیون داخلی و طراحی داخلی

دکوراسیون داخلی حلقه اتصال بین دو علم معماری و طراحی داخلی است. طراحی دکوراسیون داخلی منزل در معنای عام آن می‌تواند شامل هر طرحی باشد که در داخل منزل مشارکت داده شود. حتی برای بسیاری از مردم به شکل سرگرمی در آمده است و بدون هیچ علمی به آن می‌پردازند.

در حقیقت هم طراحی دکوراسیون داخلی همان خلق کردن فضا در منزل یا هر ساختمان دیگری است. این فضا سازی در عین زیبایی و اثرگذاری باید کارایی بالایی نیز داشته باشد و از اصول خاصی پیروی کند. در واقع طراح با ترکیب اصول و ارکان معماری داخلی با خلاقیت خود دست به ایجاد فضایی می‌زند که معرف علایق، نیازها ، راحتی و بسیاری فاکتورهای دیگر طرف مقابلش باشد.

طراحی دکوراسیون داخلی، طراحی دکوراسیون داخلی منزل، طراحی دکوراسیون داخلی آپارتمان، طراحی دکوراسیون داخلی آپارتمان کوچک

در علم طراحی دکوراسیون داخلی یا همان معماری داخلی، مقیاس‌های انسانی و مسائل درونی افراد اعم از تمایلات و علایق و… با فضا  فضاهای عمومی و شخصی موجود در خانه در ارتباط است که در پس ان روابط انسان با جهان اطرافش را شکل می‌دهد. این در حالی است که در معماری با مسائل کلان شهری در ارتباط است.

این یعنی معمار یا طراح دکوراسیون داخلی باید علاوه بر تسلط بر علم معماری و اصول معماری دست به تحلیل و بررسی احساسات و روابط انسانی داخل منزل بزند. طراح داخلی باید اصول علمی را با روابط انسانی افرادی که در آن خانه ساکن هستند تطبیق دهد و دست به طراحی دکوراسیون داخلی منزل بزند و فضایی یکپارچه را ایجاد کند.

اگر بخواهیم طراحی دکوراسیون داخلی منزل را ساده‌تر توضیح دهیم این علم از یک طرف مثل معماری با ساختمان و سازه و اجزا و عناصر تشکیل‌دهنده یک ساختمان در ارتباط است و از طرفی دیگر با مانند طراحی داخلی نیازمند احاطه و تسلط بر فضای داخلی یک ساختمان است.

همچنین مطالعه کنید طراحی دکوراسیون داخلی

طراحی داخلی یا دکوراسیون داخلی

بیشتر مردم طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی را یکی می‌دانند. وقتی دکوراتور داخلی رنگی را برای دیوار انتخاب می‌کند، طراح داخلی برای تغییر ساختار اتاق ممکن است رنگ اتاق را عوض کند. این یعنی دکوراتور اتاق را با وسایل جانبی‌اش از جمله فرش، پرده و .. می‌سنجد، در حالی که طراح داخلی در تلاش است تا بیشترین استفاده را از فضا ببرد تا مثلا اتاق بزرگتر به نظر برسد یا اگر دیواری کج است،این ناموزونی به چشم نیاید.

همچنین مشاهده کنید لوکس ترین عکس های طراحی دکوراسیون داخلی خارجی

بنابراین طراح داخلی و دکوراتور داخلی دو حوزه مختلف را دنبال می‌کنند هرچند که باهم هم‌پوشانی دارند. دکوراسیون عمدتا با طراحی دکوراسیون داخلی  منزل هم‌خوانی دارد و پروژه‌های مسکونی را در بر می‌گیرد و مشاغل تجاری بزرگ به ندرت برای به روز کردن فضاهایی مثل لابی یا سالن کنفرانس به سراغ دکوراسیون داخلی می‌روند.یک دکوراتور با استفاده از خلاقیت و نوآوری یا به روز رسانی با متدهای جدید دنیا در مواردی جزئی به فضای دکوراسیون داخلی منزل قوت می‌بخشد.

موضوع طراحی دکوراسیون داخلی منزل چیست؟

معماری در زمان‌های گذشته به عنوان یک فن برای ایجاد یک سرپناه مطرح بود و با این چشم مورد ارزیابی قرار می‌گرفت. اما امروزه معماری با تمام شاخه‌هایش چه طراحی و چه دکوراسیون داخلی به عنوان ترکیبی از صنعت ساختمان‌سازی و هنر، فلسفه، جامعه‌شناسی، روان‌شناسی اجتماعی، اقتصاد، جغرافیای طبیعی و انسانی، برنامه‌ریزی و توسعه اقتصادی و علوم طبیعی مانند زیست شناسی و به ویژه محیط زیست ایست.

موضوع طراحی دکوراسیون داخلی منزل درباره فضاست و معماری داخلی به عنوان اجتماعی‌ترین هنر بشری درباره فضای اطراف انسان صحبت می‌کند. برای اینکه معمار یا دکوراتور یا طراح داخلی کاری موفقزت‌آمیز ارائه دهد باید در کار خود علاوه بر معرفت در مورد مسایل مختلف انسانی و اجتماعی و زیست‌شناختی، ممارست و نظم و همچنین شناخت زیادی از انواع مصالح و موادی که می‌تواند در کار خود به کار ببرد داشته باشد.

طراحی دکوراسیون داخلی، طراحی دکوراسیون داخلی منزل، طراحی دکوراسیون داخلی آپارتمان، طراحی دکوراسیون داخلی آپارتمان کوچک

زیرا در کنار بهره بردن از اصول تناسب تفکیک فضاهای داخلی بنا و منزل، وی به مولفه‌هایی همچون کف، سقف و دیوارها نیز توجه دارد. این توجه نه تنها در ساخت اولیه ساختمان به کمک او می‌آید بلکه در بازسازی بناهای قدیمی و نیمه قدیمی نیز برای او کاربردی است.

همچنین مشاهده کنید جدید ترین ایده های طراحی دکوراسیون داخلی در دنیای مد امروز

بنابر آنچه که گفتیم، معمار، طراح یا دکوراتور در معماری امروز باید از هر دو جنبه فعال و پویا باشند زیرا بیشتر تجربیات زندگی افراد در دنیای امروز در فضاهای بسته و داخلی به دست می‌آید. مردم بعضی از اوقات خود را برای تفریح و هواخوری و یا حتی فرار از زندگی بسته به فضای آزاد می‌روند.

به همین دلیل است که در طراحی دکوراسیون داخلی منزل و تمام فضاهای داخلی باید از فاکتورهایی بهره گرفت که راه حل مناسبی برای بهبود وضعیت کار و تحصیل و آرمیدن به حساب بیاید. دوستان و همکاران ما در گروه شرکت پردیس سازان توسعه آسمان همواره به این مساله پرداخته‌ است و بهترین فضای ممکن را برای شما فراهم می‌کند.

طراحی و نوسازی فضای داخلی با پردیس سازان توسعه آسمان

آنچه که ما امروز در شرکت پردیس سازان توسعه آسمان انجام می‌دهیم هم جنبه دانش و فعالیت‌های علمی است و هم جنبه زیبایی‌شناسی.

مهندسان ما در مرحله اولیه کار به فضای اتاق می‌پردازند که به طراحی و نوسازی فضای داخلی کمک می‌کند. آنها علاوه بر تغییر ظاهر اتاق، تغییراتی در کارایی اتاق نیز ایجاد می‌کنند. آنها با معماران و پیمانکاران در ارتباطند تا بیشترین میزان رضایت را برای مشتری فراهم کنند و سعی می‌کنند با توجه به کاربری مکان بهترین کاربرد را از فضا داشته باشند.

به این معنا که اگر مکان و فضای مورد نظر نیاز به بازسازی یا جابجایی دیوار یا تعمیراتی خاصی داشته باشد ابتدا آنها را انجام می‌دهند. گاهی افزودن یک در به یک محل تغییرات زیاد و زیبایی را برای فضا به همراه دارد که شاید به نظر فرد نرسد در حالی که مهندس طراح داخلی این کار را انجام می‌دهد و تغییرات مناسب را ایجاد می‌‌کند.

 جنبه زیباشناسی پس از اتمام فعالیت‌های ساختمانی به آن پرداخته می‌شود. در این نوع نگاه بیشتر تمرکز بر سطوحی است که بیشتر دیده می‌شوند و در معرض دید هستند. متخصصین ما در طراحی دکوراسیون داخلی منزل به تغییر شکل اتاق‌ها می‌پردازند.

تیم پردیس‌سازان توسعه آسمان در مشاوره خود با مشتری به وی کمک می‌کنند تا سبک زندگی و تم مورد نظر خود را انتخاب کند. آنها در انتخاب مبلمان و تزئینات جزئی بسته به بودجه مشتری بهترین گزینه‌ها را در اختیار وی قرار می‌دهند. و سعی می‌کنند تا منزل را اصلاح و به روز رسانی کنند.

این مرحله کار بعد از اتمام فعالیت معماران و پیمان‌کاران اتفاق می‌افتد. یعنی اگر مشتری خود منزل را ساخته باشد این مرحله از کار پس از اتمام ساخت صورت می‌گیرد و اگر منزل آماده تهیه شده باشد و نیاز به بازسازی و اصلاح داشته پس از اتمام بازسازی این مرحله از کار آغاز می‌شود.

همچنین مطالعه کنید بازسازی ساختمان

این روزها چه مواردی در طراحی دکوراسیون داخلی منزل مهم است؟

اگر برای سوال فوق به دنبال جدیدترین جواب درخور باشیم باید بگوییم، به تازگی شیوه DIY در بحث طراحی دکوراسیون داخلی بسیار جدی است. یعنی مردم تمایل پیدا کرده‌اند خودشان دکوراسیون فضای داخلی‌شان را به عهده بگیرند؛ زیرا افراد دارای شیوه‌های مختلف زندگی هستند و خواسته‌های مختلفی دارند؛ بنابراین خودشان بهتر از هرکس دیگری می‌دانند چه چیزی برای آنها مطلوب است و چه چیزی آرامش آنها را بیشتر فراهم می‌کند.

البته منظور ما از گفتن مطلب فوق این نیست که هرکسی دست به تخریب و بازسازی و طراحی دکوراسیون داخلی منزل خود می‌زند. کمی قبل‌تر دکوراتور داخلی که موفق بودند چند طرح کلی را مدنظر داشتند و از آنها برای طراحی دکوراسیون منزل‌ها استفاده می‌کردند و ما طرح‌هایی مشابه را در مکان‌های مختلف شاهد بودیم که لزوما روش زندگی و علایق افرادی که در آن زندگی می‌کردند یکسان نبود.

طراحی دکوراسیون داخلی، طراحی دکوراسیون داخلی منزل، طراحی دکوراسیون داخلی آپارتمان، طراحی دکوراسیون داخلی آپارتمان کوچک

گاهی دکوراتورهایی که خیلی اقبال چندانی از ایشان نشده بود همان طرح‌ها را کپی می‌کردند. اما امروزه دکوراتور، با افراد صحبت می‌کند و علایق و نیازهای آنها را می‌سنجد و مطابق با نظر و تایید ایشان دست به طراحی دکوراسیون داخلی منزل می‌زند.

نکاتی در مورد طراحی دکوراسیون داخلی

یک دکوراتور در طراحی دکوراسیون داخلی منزل باید چند جنبه اساسی را در نظر بگیرد: نقطه کانونی در طراحی دکوراسیون داخلی منزل انتخاب تم یا موضوع است. دکوراتور این را در نظر می‌گیرد که افراد دارای حالات روحی و شخصیت‌های مختلفی هستند. مثلا برخی افراد محیط کلاسیک را می‌پسندند، برخی طرح‌های مدرن را دوست دارند و برخی دیگر رترو را ترجیح می‌دهند.

وقتی تم منزل انتخاب شود، رنگها به کمک می‌آیند تا به تم مورد نظر جامه عمل پوشانده شود. رنگ به طور قابل ملاحظه‌ای به فضای داخلی کمک می‌کند. رنگ‌های منتخب نباید تنها در کف، سقف و دیوار منحصرشوند، زیرا رنگ‌ها به آسانی کلیت ظاهر و حس اتاق را متحول می‌کند. منظور این است که تنها به طراحی توجه نشود بلکه باید به دکوراسیون یعنی وسایل و اثاثیه‌ای که در چیدمان اتاق به کار می‌رود نیز توجه شود.

همچنین مشاهده کنید جدیدترین ایده ها برای دکوراسیون داخلی اتاق ها در منزل

خانه با وسایلی که در آن بکار می‌رود شخصی‌سازی می‌شود و از خانه‌ها و حتی اتاق‌های دیگر همان خانه جدا می‌شود. اگر در طراحی دکوراسیون داخلی منزل عنصر شخصی‌سازی حذف شود، همان مشکلی برایش پیش می‌آید که در بالا به آن اشاره کردیم. همه خانه‌ها به یک شکل درمی‌آیند یا دست‌کم اکثر خانه‌ها شبیه هم می‌شوند.

بنابراین اساسا شخصی‌سازی است که ویژگی‌های منحصر به فرد یک خانه را تعیین می‌کند. مثلا یک مبلمان کلاسیک که کمی رنگ و بوی گذشته را دارد می‌تواند از ویژگی‌های خاص اتاق نشیمن باشد. کاربرد آن در اتاق خواب یا جای دیگر بی مورد است.

کاربری فضا در طراحی دکوراسیون داخلی

مساله دیگری که دکوراتور به آن توجه می‌کند، کاربری فضا است که در طراحی دکوراسیون داخلی جنبه مهمی به حساب می‌آید. در سالهای اخیر مخصوصا در شهرهای بزرگ که اندازه خانه‌ها کوچک و دارای متراژ پایین‌تری هستند، کاربری فضا اهمیت بیشتری پیدا کرده است.

در چنین شرایطی اگر از فضای موجود به درستی استفاده نشود فضا کوچکتر از آنچه که هست دیده می‌شود. انتخاب هوشمندانه از مبلمان و وسایل از ایجاد حس محصور بودن جلوگیری می‌کند و علاوه بر کاربری بالاتر حس آرامش بیشتری را نیز به ساکنان آن منزل می‌دهد.  شرکت مهندسی پردیس‌سازان توسعه آسمان در مورد این مهم پروژه‌های بسیاری را در دست داشته و دارد و افتخار این را دارد مه با موفقیت انها را به اتمام رسانیده است.

طراحی دکوراسیون داخلی، طراحی دکوراسیون داخلی منزل، طراحی دکوراسیون داخلی آپارتمان، طراحی دکوراسیون داخلی آپارتمان کوچک

جنبه مهم دیگری که در طراحی دکوراسیون داخلی منزل شما اهمیت دارد، افزایش فضا است. ایجاد یا افزایش فضا نیز زمانی بجا است که علاوه بر زیبا و خاطره‌انگیز بودن، کارآمد و مفید نیز باشد. در حقیقت دکوراتور با تلفیق اصول فنی و تخصصی معماری با حس زیبایی شناسی و خلاقیت خود، فضایی را طراحی می‌کند که هم زیبا باشد و هم خلق فضای جدید و مفید را بکند و با نیاز و درک و خواسته مخاطبش سنخیت داشته باشد.در عین حال چنانچه گفته شد اصول معماری را نیز رعایت بکند.

به چه نکاتی طراحی دکوراسیون داخلی منزل باید توجه کرد؟

در طراحی دکوراسیون داخلی منزل باید به نکاتی توجه کرد که آن نکات عبارتند از:

  • نقشه داخلی.نقشه داخلی به طراح دکوراسیون این امکان را می‌دهد که دیدی کلی نسبت به فضاها و امکانها داشته باشد و بداند که تا چه میزان می‌توان در ساختمان تغییر ایجاد کرد.
  • نور محیط. اندازه‌گیری نور منزل در روز و همچنین نقاط تاریک آن در نور شب به طراح این کمک را می‌کند که مدنظر داشته باشد در کجای فضای در دسترس نیاز به نورپردازی است و در کجا این نیاز زیاد نیست و نوری نرمال یا کم نیاز دارد. 
  • تفکیک پلان‌ها. با تفکیک پلان‌ها دکوراتور می‌تواند با حفظ هماهنگی و یکپارچگی کل خانه برای هر بخش از خانه طراحی دکوراسیون داخلی منحصر به فردی را انجام دهد.
  • پوشش دیوارها، سقف و کف
  • مبلمان و لوازم جانبی. انتخاب مبلمان و لوازم آخرین مرحله‌ای است که باید به آن توجه کرد در عین حال بسیار مهماست. زیرا ماحصل کار طراح و دکوراتور در این مرحله نمایان می‌شود. مرحله مبلمان و لوازم جانبی چون جنبه بصری بیشتری نسبت به زیرساخت دارد بیشتر به چشم می‌آید و باید متناسب با بودجه اختصاص داده شده بهترین شکل را به خود بگیرد.

چه سبک‌هایی در طراحی دکوراسیون داخلی وجود دارد؟

 طراح دکوراسیون پس از آنکه اطلاعات کافی را درباره فضا بدست آورد، باید تعیین کند که می‌خواهد از چه سبکی برای طراحی دکوراسیون داخلی منزل استفاده کند.

برای این منظور سبک‌های بسیاری وجود دارد. بنابراین طراح باید از میان سبک‌های متفاوت با توجه به فضا، امکانات موجود و سلیقه مشتری یکی از سبک‌ها را انتخاب کند که به تامین هدف مورد نظر بیشترین کمک را بکند. در ادامه به مهم‌ترین و پرطرفدارترین سبک‌های موجود در مورد طراحی دکوراسیون داخلی منزل اشاره می‌کنیم:

سبک مراکشی در طراحی دکوراسیون داخلی منزل

سبک مراکشی یکی از جذاب‌ترین و منحصر به فردترین سبک‌های طراحی دکوراسیون داخلی منزل است. این سبح تلفیقی از سبک عربی، آفریقایی و مدیترانه‌ای است و این امتیاز این سبک است که همزمان می‌توان از چند سبک مختلف بهره برد و استفاده کرد. از بارزترین ویژگی‌های این سبک این است که در این سبک رنگ‌های پر انرژی و زنده‌ای وجود دارد که باعث می‌شود این سبک هم در طراحی‌های مدرن و هم در طراحی‌های سنتی مورد استفاده قرار بگیرد.

طراحی دکوراسیون داخلی به سبک مراکشی

فضای حاصل از این سبک، فضایی شاداب و پرانرژی و پرنشاط است. در مورد طرح‌های موجود در این سبک باید گفت بافت‌های رنگارنگ و طرح‌های هندسی و تزئینات جالبی در این سبک وجود دارد. سقف‌های بلندی که در طراحی دکوراسیون داخلی این منزل‌ها استفاده می‌شود، بلند است و اغلب در آنها از سقف‌های چوبی استفاده می‌شود.

همچنین مشاهده کنید عکس های سبک مراکشی در طراحی دکوراسیون داخلی

از دیگر عناصر اصلی در این نوع معماری و طراحی به کار بردن طاق‌ها و قوس‌های زیباست. شما می‌توانید به وفور در ورودی‌ها، درب‌ها، کمدها، تخت‌خواب، مبلمان و غیره این قوس زیبا را شاهد باشید. دیوارهای چند وجهی و نمای کچ بکار برده شده در آن بسیار دل‌انگیز است. رنگ‌های صورتی کمرنگ، بژ و سفید بیشتر در دیوارها بکار می‌رود که رنگهایی خنثی هستند ورنگ‌های شاد و پرانرژی در سایر المان‌های اتاق پر کاربردتر است.

طراحی دکوراسیون داخلی به سبک مراکشی

برای انتخاب وسایلی مانند مبلمان ، فرش، پرده، کوسن و… از رنگ‌های جسورانه‌تر مثل نارنجی، قرمز، آبی پررنگ استفاده می‌شود. مبلمانی که در این نوع از طراحی دکوراسیون داخلی منزل استفاده می‌شود به اندازه دیوار و سقف و رنگهای آن خاص است. اغلب این مبلمان مشبک و منبت‌کاری شده هستند و روکش‌هایی از جنس مخمل با نقش و نگارهای مراکشی دارند.

اکثر دیوارپوش ها از جنس کاشی‌هایی با طرح و نقش‌های زیاد هستند. از این نوع کاشی‌ها برای تزئین آشپزخانه، حمام و سرویس‌های بهداشتی استفاده می‌شود. در این سبک فانوس‌های رنگی، ظروف سنگی، عناصر فلزی و چوبی مشبک برای دکوراسیون داخلی اتاق نشیمن مناسب هستند.

طراحی دکوراسیون داخلی به سبک مراکشی

فانوس‌های مراکشی به دلیل داشتن مشبک‌های نور برای روح بخشیدن و سرزنده نگه داشتن  به فضا بسیار مناسب هستند. از این نوع طراحی دکوراسیون داخلی منزل بیشتر برای دکور کردن منازلی استفاده می‌شود که افراد آن منزل در عین تمایل داشتن به فضاهای سنتی افرادی با فعالیت بالا هستند و طالب فضاهایی با زمینه‌های نشاط‌ آور هستند.

همچنین مطالعه کنید بازسازی و نوسازی داخلی ساختمان

سبک ژاپنی در طراحی دکوراسیون داخلی منزل

سبک ژاپنی به عنوان خلوت‌ترین سبک بین سبک‌های طراحی دکوراسیون داخلی منزل به حساب می‌آید.

در این سبک نوعی از آرامش و سکوت وجود دارد که یادآور آداب و رسوم باستانی مردم شرق است. این سبک به خاطر داشتن مجموعه‌ای از نمادها، باورهای ماندگار و تعادل ایده‌آل مجموعه منظم و هارمونیکی را به وجود می‌آورد.

این نوع دکوراسیون به خاطر خلوص و آرامشی که دارد گزینه مناسبی برای دنیای مدرنی است که شتاب و سرعت زیاد آن افراد جامعه را از صبح تا شب درگیر کرده است و پس از یک روز زندگی در دنیای امروزی آشفته در هنگام استراحت آرامش را به فرد هدیه می‌دهد. ویژگی های سبک ژاپنی در طراحی دکوراسیون داخلی منزل عبارت است از:

آرامش

همانطور که در بالا نیز به آن اشاره کردیم مهم‌ترین ویژگی سبک معماری ژاپنی آرامش است. که این مفهوم را از واژه “ذن” که در مکتب‌های ژاپنی روی مدیتیشن و مراقبه تمرکز دارد، اشاره دارد.

با توجه به این مساله در طراحی دکوراسیون داخلی منزل به سبک ژاپنی تلاش می‌شود تا فضاهایی آرام و ساکت طراحی شود. در این سبک از خطوط ساده، مناظر بدون مانع، نور فراوان و آرامش کلی استفاده می‌شود.

طراحی دکوراسیون داخلی به سبک ژاپنی

بنابراین حتی اگر اسکلت بندی فضای شما مطابق سبک ژاپنی نباشد در مرحله طراحی دکوراسیون داخلی منزل  می‌توان با تلفیق با سبک ژاپنی ویژگی‌های این سبک را در آن فضا اجرایی کرد. عدم به هم‌ریختگی، دیوارهای بدون پوشش و حذف مبلمان نباید فراموش شود.

پنجره‌های شوجی

این پنجره‌ها از کاغذ شفاف یا در جهان مدرن از شیشه یا پلاستیک جایگزین آن شده است، ساخته شده است و چهارچوب آن از جنس چوب است. درها و پنجره‌ها معمولا ریلی هستند و درها یا پنجره‌هایی که به صورت جلو و عقبی باز و بسته می‌شوند کمتر دیده می‌شود.

درها و پنجره‌هایی به این سبک وعمولا در خانه‌هایی با فضای باز بیشتر و وسیع‌تر به کار می‌رود زیرا برای تعبیه ریل در و پنجره‌های ریلی فضای بیشتری نیاز است. پنجره‌های شوجی می‌توانند به عنوان جداکننده فضاهای وسیع نیز استفاده شود. مثلا جدا کننده هال و پذیرایی در سالن‌های بزرگ از این پنجره‌های شوجی استفاده می‌شود. برای آنکه نور حاصل از پنجره‌های شوجی از دست نرود، باید مبلمان حذف شود تا جلوی نور گرفته نشود.

رنگ‌های طبیعی

پالت رنگی که در طراحی دکوراسیون داخلی منزل  به سبک ژاپنی استفاده می‌شود، از دنیای اطراف ما مثل خاک، چوب و سنگ الهام می‌گیرد. رنگ‌ها ظریف، ملایم و ختثی هستند. مثلا اگر قرار است از رنگ سفید استفاده شود آن سفید، براق و یخی نیست؛ بلکه سفید کرمی است. سایر رنگها هم به این صورت است. در پالت رنگ سبز، از سبز ملایم یا در پالت رنگ خاکستری، خاکستری ملایم به کار می‌رود.

یا بجای چوب‌های مشکی از تن قهوه‌ای متوسط مانند قهوه‌ای اسپرسو استفاده می‌شود. رنگ‌های تند با احتیاط بسیار بالایی دیده می‌شود. مثلا تنها به نقطه کانونی بسیار کوچکی رنگ‌های تند محدود می‌شود. برای مثال می‌توان چنر گلدان قرمز رنگی که بزرگ نباشد را روی طاقچه شومینه جای داد، یا به چند کوسن آبی تیره اکتفا کرد.

آبنماها

چنانکه در چند مورد فوق گفتیم هر آنچه که فضا را با طبیعت بیشتر پیوند دهد در طراحی ژاپنی نقش بیشتر و پررنگ‌تری دارد. وجود فواره‌هایی از نوع حبابی گرفته تا فواره‌های آبشاری در فضا باعث ایجاد صداهای موجود در طبیعت در خانه می‌شود و آن را آرامش‌بخش می‌کند.  

طراحی دکوراسیون داخلی به سبک ژاپنی

نکته مهمی که ابنماها دارند این است که فضا را دراماتیک می‌کنند و توجهات را از اطراف به طرفخود معطوف می‌کند. علاوه بر آبنماها امروزه از دیوارهای آبشاری و سنگ‌آبی که آب را به گردش در می‌آورد و یا دوش‌های بارانی نیز برای نیل به این هدف بهره می‌برند.

همچنین مطالعه کنید جدیدترین ایده های طراحی دکوراسیون داخلی در سبک ژاپنی

گیاهان ژاپنی

ورود اندکی از گیاهان طبیعی به داخل منزل می‌تواند القاکننده سبک ژاپنی و خرمی به محیط داخلی خانه باشد. در این طراحی دکوراسیون داخلی منزل، گیاهانی مانند بونساسی و بامبو که در گلدانهایی مینیاتوری از جنس چوب، سنگ یا دیگر مواد ارگانیک ساخته شده است، جایگاه ویژه‌ای دارد.  گیاه دم اسبی یا علف‌های زینتی و غیره نیز می‌تواند مهمان خوبی برای این گلدان‌ها باشد.

سنگ‌ها

استفاده از سنگ‌ها نیز به خاطر نزدیکتر شدن به طبیعت است. سنگ‌هاصیقلی خورده و نرم مثل سنگ‌های رودخانه‌ای بهترین جلوه برای نمایان کردن فضای ژاپنی است. یک باغ یا باغچه سنگی چشم‌انداز بسیار زیبایی را به منزل شما می‌دهد.یا در درون آپارتمان‌ها استفاده از کفپوش‌ها یا کاشی‌هایی از جنس سنگ‌های صیقلی داده شده بسیار دل‌انگیز است.

تشک یا فرش‌های تاتامی

جنس این تشک‌ها از نی بوریا است و به عنوان یک کفپوش استفاده میشود. این نوع کفپوش از مهم‌ترین المان‌ها در طراحی دکوراسیون داخلی منزل به حساب می‌آید که مختص سبک ژاپنی است و بیش از هرچیز دیگری این را به نمایش می‌گذارد.

طراحی دکوراسیون داخلی به سبک ژاپنی

نمای آن یکنواخت و مینیمالیستی است وباز هم به خاطر اینکه از مواد موجود در طبیعت ساخته شده است، به آرامش فضا کمک می‌کند. این تشک‌ها متناسب با اتاق طراحی و ساخته می‌شوند. اما می‌تواند به دلخواه مشتری انتخاب شود. نکته جالبی که این تشک‌های حصیری دارند اینکه می‌توانند به عنوان پرده نیز استفاده شوند. این تشک‌ها با بافت و تناژ ملایمی که دارد باعث القای حس سکوت و آرامش می‌شود.

چراغ‌های روشنایی تندیسی

هرچند که طراحی دکوراسیون داخلی منزل به سبک ژاپنی بر پایه نور طبیعی استوار است اما نور لازم در هنگام تاریکی  و شب را از طریق لوازم روشنایی ساده و بی‌پیرایه با خط و نقش‌های مینیمالیستی فراهم می‌کند. مثلا در اتاق خواب یک لامپ کریکت ژاپنی که بالای پاتختی آویزان است بهتر از لامپ رومیزی است. چراغ‌های فانوسی کاغذی نیز گزینه‌های خوبی برای تزئین در منزل است.

همچنین مطالعه کنید انتخاب بهترین شرکت طراحی دکوراسیون داخلی

سبک چینی در طراحی معماری داخلی منزل

در سبک چینی نیز مانند سبک ژاپنی بیشتر از رنگ‌های خنثی و طبیعی برای به وجود آوردن محیطی ساده استفاده می‌شود. آنچه در این نوع طراحی دکوراسیون داخلی منزل اهممیت دارد، نظم هندسی است. که رنگ‌های خنثی به هرچه بیشتر نمایان شدن نظم کمک می‌کند.

تعداد رنگهایی که در منزلی با معماری چینی بکار رفته است بسیار که است و می‌توان گفت تک رنگ است و با طیف کمی متفاوت. اما بیشتر به بافت توجه می‌شود. این دکوراسیون ساده و خلوت است و اسباب و اثاثیه زیادی در آن استفاده نمی‌شود. این نوع طراحی دکوراسیون داخلی در خانه‌های امروزی که فضاها محدودتر و کوچکتر است بسیار مناسب است.

البته در بسیاری از نقاط دنیا نیز به این نوع طراحی داخلی تمایل بسیاری نشان داده می‌شود. در خانه‌هایی به سبک چینی رد پای تقسیم‌بندی فضا به اتاق‌های مختلف مانند نشیمن، اتاق خواب‌های زیاد کمرنگ است. و این تفکیک‌ها بیشتر با پرده ها اجرایی می‌شود. سبک چینی از دیگر سبک‌های مردم آسیای شرقی متفاوت است.

طراحی دکوراسیون داخلی به سبک چینی

محوریت این سبک جستجوی فلسفی در اطراف است و به دنبال شیوه صلح‌آمیز و آسان برای برقرای ارتباط با محیط اطراف و انسان‌های دیگر است. به دلیل این نرم‌خویی که افراد طالب آن هستند گوشه‌های تیز در این نوع طراحی دکوراسیون داخلی منزل دیده نمی‌شود و مبلمان بیشتر منحنی هستند.

در سبک چینی بیشتر متریال‌ها انعطاف‌پذیرند. یعنی از مواد دارای قابلیت کشسانی هستند مانند بامبوهای ضخیم و قوی. حکاکی های آنها بر روی مبلمان‌ها و سایر وسایل تزئینی، حکاکی بر روی رنگ سیاه است که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است. وحدت موجود در منزل را تا جایی می‌بینیم که  مبلمان و کابینت‌ها یک رنگ هستند. حتی این اتحاد رنگ و هارمونی با وسایلی مانند گلدان‌ها، ساعت، شمع یا هر چیز تزئینی دیگری نیز حفظ می‌شود. جنس مبلمان و میزها بیشتر از بامبو و ورقه‌های چوبی است و مستطیل شکل هستند. البته همانطور که گفتیم زاویه‌های آنها تند و تیز نیست.  

سمبل‌ها در طراحی چینی

با وجود همه آنچه گفتیم، سبک چینی سبکی تلفیقی است و این ویژگی مثبتی است زیرا سلیقه افراد بیشتر از بسیاری از سبک‌های دیگر در آن لحاظ می‌شود. اما رنگ‌ها در طراحی دکوراسیون داخلی منزل چینی نقش مهمی را ایفا می‌کنند.

در طراحی چینی رنگ‌ها معنای خاصی دارند و سمبل چیزی هستند. مثلا رنگ زرد رنگی سلطنتی و امپراطوری است و به نوعی رنگ ملی آنان است و یا رنگ سبز به معنای آرامش و سکوت است و یا آبی به رنگ نجابت است. البته این رنگ‌ها بستگی به سلیقه فرد دارد.

طراحی دکوراسیون داخلی به سبک چینی

در کفپوش‌های طراحی دکوراسیون داخلی منزل به سبک چینی از کاشی‌ها و سنگ‌هایی با ابعاد بزرگ استفاده می‌شود. جنس این کفپوش‌ها بیشتر از پارکت، لمینت و چوب‌های بامبو انتخاب می‌شود.

اگر هم از سنگ‌های سرامیکی و گرانیتی و یا کاشی استفاده شود رنگ‌هایی که به رنگ چوب نزدیک‌تر است بهتر است.این خانه‌ها با نورهای زیبا و زیاد  نورپردازی می‌شود و نورها عموما ترکیبی از تیره و سفید است.

همچنین مطالعه کنید به روزترین ایده ها در طراحی دکوراسیون داخلی به سبک چینی ها

دیوار

در سبک چینی، دیوارها نقش پررنگی را ایفا می‌کنند. برای استفاده از سبک چینی در طراحی دکوراسیون داخلی منزل، نباید دیوارها خالی بمانند. در حقیقت باید دیوارها را با تابلوهای نقاشی یا گچ‌کاری پر کرد و به جزئیات آنها افزود.

در تابلوهایی که به دیوار آویزان می‌کنید می‌توانید از طرح‌هایی استفاده کنید که دارای نقاشی درختان، گیاهان گلدار، پرندگان، کوه‌ها و مواردی از این دست هستند. البته باید به این موضوع هم توجه ویژه‌ای داشته باشید که همه این عناصر در فرهنگ چینی، دارای معانی مختلفی هستند و هرکدام از اینها نماد و سنبل خاصی است که باید به درستی و در نقطه صحیحی از خانه استفاده شود.

بنابراین نباید از عناصر سبک چینی در در طراحی داخلی منزل، به هر شکلی که دلمان می‌خواهد استفاده کنیم. اصول و قواعد خاص و مشخصی برای این کار وجود دارد که هرکسی از دانش و تجربه آن آگاه نیست.

سقف

سقف نیز یکی از عناصر مهم و تاثیرگذار در طراحی دکوراسیون داخلی منزل به سبک چینی است. یک قانون مهم در سبک چینی وجود دارد که می‌گوید، شما باید سقف‌ها را با نورپردازی‌های مختلف و در سطوح متفاوت طراحی کنید.

اگر بتوانید به خوبی از عهده این کار بربیایید، موفق می‌شوید که شکل و حجم اشیا را به زیبایی نشان دهید و حتی می‌توانید با نوردهی مناسب و حساب‌شده، نور آسمان و حتی خورشید را هم شبیه‌سازی کنید. آسمان و خورشید، معنای خاصی در فرهنگ چینی دارند. در سبک چینی، روح حیات و زندگی و آزادی در خورشید و آسمان جاری است.

طراحی دکوراسیون داخلی به سبک چینی

با اضافه کردن این عناصر می‌توانید احساس سرزندگی و آزادی را درون خانه ایجاد کنید. البته طراحی سقف به نورپردازی محدود نمی‌شود. در طراحی خانه به سبک چینی گاهی عناصر تزیینی دیگری هم به کار برده می‌شود؛ عناصری مثل چوب در سقف که زیبایی بصری خاصی را به طراحی دکوراسیون داخلی منزل اضافه می‌کند.

البته از چوب‌های سقف هم باید به صورت خاصی استفاده شود تا طراحی داخلی شکل ناهمگون و نامتقارنی پیدا نکند و همه چیز در هارمونی و هماهنگی تمام و کمال باشد.

مبلمان

مبلمان نیز یکی از مهم‌ترین بخش‌های سبک چینی در طراحی دکوراسیون داخلی منزل است. مبلمانی که برای طراحی دکوراسیون به سبک چینی استفاده می‌شود باید بسیار راحت باشد و البته از جنس چوب ساخته شده باشد. قرار گرفتن مبلمان در داخل خانه هم باید به صورت خاصی صورت بگیرد.

باید این نکته را هم بیان کنیم که در طراحی مبلمان به سبک چینی نکاتی را باید رعایت کرد، از جمله اینکه گوشه‌های تیز نباید وجود داشته باشد. همچنین می‌توان از پارچه و کوسن برای طراحی مبلمان استفاده کرد. استفاده از مبلمان و صندلی‌های سبک و میزهای کوچک و گرد برای نوشیدن چای هم گزینه‌های پیشنهادی مناسبی برای استفاده در طراحی سبک چینی است.

نکاتی در مورد طراحی دکوراسیون داخلی منزل به سبک چینی

پیش از آنکه بخواهید دست به طراحی دکوراسیون داخلی خانه به سبک چینی بزنید، باید نکاتی را در این مورد بدانید. مهم‌ترین چیزی که باید بدانید این است که «خانه» در فرهنگ چینی نمادی از بهشت است. دقیقا به همین دلیل است که چینی‌ها در طراحی خانه، باغ و حیاط را در اطراف خانه طراحی می‌کنند تا بهشت آنها، سرسبز و زیبا باشد.

البته این طراحی حیاط و باغ اطراف خان، به شکلی که در سایر کشورها مثل ایران انجام می‌شود نیست و ریزه‌کاری‌ها و جزئیات خود را دارد که منحصربفرد است. مهم‌ترین دلیلش هم این است که حیاط و باغ سرسبز اطراف خانه باید در هارمونی و هماهنگی کامل با خانه باشد؛ به بیان دیگر، فضای بیرونی و درونی خانه که سمبولی از بهشت است، باید دارای وحدت و یکپارچگی باشد. نکته دیگری که باید به آن توجه کنید، استفاده از پنجره‌ها و درب‌ها در طراحی دکوراسیون چینی است.

از آنجایی که در طراحی دکوراسیون داخلی به سبک چینی، علم فنگ‌شویی تاثیر بسزایی دارد، قرار دادن هر آبجکتی مثل درب و پنجره‌ها باید به درستی انجام شود تا انرژی محیط در داخل خانه که از نظر چینی‌ها همان بهشت است، تجمع یابد. شکل و اندازه پنجره‌ها و درب‌ها هم باید از اصول خاصی پیروی کند تا به لحاظ علم فنگ‌شویی، هرچیزی سرجای خود قرار بگیرد.

دکوراسیون چینی، چرا؟

بسیاری از افراد از ما این سوال را می‌پرسند که چرا باید در ایران، به دنبال طراحی و اجرای دکوراسیون چینی باشیم؟ اساسا چرا باید این سبک را در طراحی دکوراسیون داخلی منزل به‌کار برد؟ و دکوراسیون داخلی به سبک چینی چه مزیتی دارد که برخی از مردم آن را طراحی می‌کنند؟ این سوال‌ها بسیار سوالات مهمی هستند که بسیاری از افرادی که پردیس‌سازان برای آنها طراحی دکوراسیون داخلی به سبک چینی را پیشنهاد می‌دهد، از کارشناسان ما این سوالات را می‌پرسند.

برای پاسخ به این سوالات بهتر است بپرسیم که طراحی دکوراسیون داخلی منزل به سبک چینی برای چه کسانی مناسب است؟ با پاسخ به این سوال، می‌توانیم از ضرورت و اهمیت طراحی چینی هم سخن بگوییم.

طراحی دکوراسیون داخلی منزل یا ویلا به سبک چینی در حقیقت برای افرادی است که بیش و پیش از هرچیزی به دنبال آرامش و صلح درونی می‌گردند. دکوراسیون طراحی شده به سبک چینی، از آنجایی که بر اساس علم فنگ‌شویی طراحی می‌شود، سعی در آرامش و تجمع انرژی برای ساکنان آن خانه دارد.

همانطور که گفته شد، از آنجایی که خانه در فرهنگ چینی همان بهشت است، بنابراین باید همه‌چیز در این بهشت، به شکل کامل آن قرار داشته باشد: آرامش، صلح، امنیت، زیبایی و رضایت درونی. با درنظر گرفتن این موارد باید بدانید که بهترین انتخاب، طراحی دکوراسیون به سبک چینی است.

از دیرباز و سال‌های دور و روزگار کهن، علم طراحی داخلی محیط در چین وجود داشته، گرچه که شکل مدرنی نداشته است. با این حال، توجه به معماری و طراحی خانه‌ها و ساختمان‌های شرقی، چه در چین و ژاپن و چه در کره و مناطق دوردست خاور دور، این را به ما اثبات می‌کند که از دیرباز تاکنون افرادی که به دنبال آرامش درونی بوده‌اند به آن مناطق سفر می‌کردند.

نورپردازی‌ها، طراحی باغ و حیاط اطراف خانه، طراحی پنجره‌ها و درب‌ها، همگی با هماهنگی و هارمونی ظریفی درکنار هم قرار می‌گیرند به طوری که در نهایت باعث آرامش درونی خواهد شد.

همچنین مطالعه کنید عکس های قبل و بعد بازسازی دکوراسیون داخلی منازل

سایر سبک‌ها برای طراحی دکوراسیون داخلی منزل

علاوه بر سبک‌هایی که در بالا به آنها اشاره شده، سبک‌های دیگری هم وجود دارد که معماران و طراحان دکوراسیون داخلی از آنها برای طراحی‌های خود بنا بر سلیقه مشتریان، استفاده می‌کنند.

این تصور برخی از افراد که سبک‌های داخلی منزل محدود به دو یا سه مورد است، تصور اشتباهی است. سبک‌های طراحی دکوراسیون داخلی زیاد است. به برخی از آنها در بالا اشاره شد و به چند مورد دیگر هم به اختصار اشاره می‌شود.

سبک دکوراسیون داخلی مدرن

مهم‌ترین مشخصه و پارامتر سبک دکوراسیون مدرن، سادگی آن است. رنگ‌های ساده، خطوط ساده و منظم و به طور کلی، فضای خلوت، مهم‌ترین مشخصه‌های دکوراسیون داخلی مدرن است. در این نوع طراحی بهتر است از شیشه و استیل و رنگ‌های سفید و نقره‌ای استفاده کنید. همچنین هرچه بیشتر از وسایل صاف و صیقلی استفاده کنید، جذابیت این سبک، بیشتر خواهد بود.

طراحی دکوراسیون داخلی، طراحی دکوراسیون داخلی منزل، طراحی دکوراسیون داخلی آپارتمان، طراحی دکوراسیون داخلی آپارتمان کوچک

یکی از قوانین جالب توجه در دکوراسیون مدرن این است: «هرچه کمتر، بهتر». این بدان معناست که در طراحی دکوراسیون داخلی مدرن، تا جایی که می‌توانید از مبلمان کمتری استفاده کنید، وسایل باید ساده اسنتخاب شوند و در نهایت در انتخاب رنگ‌ها نیز بیشتر از رینگ‌های تیره یا سیاه استفاده می‌شود.

سبک دکوراسیون داخلی امروزی

شاید از اسم آن گمان کنید که چیزی شبیه دکوراسیون داخلی مدرن است، اما اینطور نیست. سبک دکوراسیون داخلی امروزی جزئیات ریزی دارد که آن را از سبک دکوراسیون مدرن، متفاوت می‌کند.

یکی از مهم‌ترین تفاوت‌ها این است که سبک دکوراسیون داخلی مدرن، قدمت بیشتری نسبت به سبک دکوراسیون داخلی امروزی دارد. تفاوت مهم دیگر این است که قوانین سفت‌و سخت در طراحی دکوراسیون مدرن، بیشتر از طراحی دکوراسیون امروزی است.

در حقیقت در طراحی دکوراسیون داخلی امروزی، دست معمار و طراح بازتر است و این طراحی، انعطاف‌پذیری بیشتری را از خود نشان می‌دهد و می‌توان علایق و اِلِمان‌های امروزی مردم را نیز در آن جای داد. به عنوان مثال، در حال حاضر، استفاده زا خطوط خمیده در سبک امروزی، مورد توجه بسیاری از مردم است.

سبک دکوراسیون داخلی مینیمال

سبک دکوراسیون داخلی مینیمال، یکی از زیباترین و البته خاص‌ترین سبک‌های طراحی دکوراسیون داخلی است که طرفداران خاص و خاص‌پسند خود را هم دارد. شاید مهم‌ترین مشخصه سبک دکوراسیون داخلی مینیمال، سادگی آن باشد که این سادگی در رنگ، خود را در قالب استفاده از رنگ سفید نشان داده است.

به عبارت دیگر، پرکاربردترین رنگ در طراحی دکوراسیون داخلی مینیمال، رنگ سفید است. البته باید این نکته را هم بگوییم که این طراحی شباهت زیادی به لحاظ سادگی به طراحی دکوراسیون داخلی مدرن دارد. اما تفاوت مهم آنها با یکدیگر، در استفاده از رنگ‌های متفاوت است.

طراحی دکوراسیون داخلی، طراحی دکوراسیون داخلی منزل، طراحی دکوراسیون داخلی آپارتمان، طراحی دکوراسیون داخلی آپارتمان کوچک

همانطور که پیشتر گفته شد، در طراحی مدرن از رنگ‌های تیره و سیاه استفاده می‌شود، حال آنکه در طراحی داخلی مینیمال، از رنگ سفید استفاده می‌شود.

در طراحی مینیمال تا حد ممکن باید فضا را خلوت نگه دارید. همانطور که از نام آن پیداست، مینیمال به معنای حداقلی است. این نام‌گذاری بدان معناست که تا جایی که می‌توان باید از وسایل اضای و اشیای تزئینی و دکوری پرهیز کرد. چراکه طراحی مینیمال به دنبال آرامش ذهنی است و آرامش ذهنی نیز با استفاده از رنگ سفید و خلوتی فضا ایجاد می‌شود.

سبک دکوراسیون داخلی روستیک

دکوراسیون روستیک یا روستایی، یکی از طراحی‌هایی است که در یک دهه گذشته مورد توجه بسیاری از افراد خصوصا در مناطق شهرنشین و شلوغ قرار گرفته است. بسیاری از افراد تصمیم گرفته‌اند برای فرار از شلوغی‌ها و هرج‌و مرج روزمره، به این سبک پناه ببرند و در خانه‌ای زندگی کنند که دارای مشخصه‌های روستایی باشد.

همانطور که همه شما می‌دانید، مهم‌ترین مشخصه خانه‌های روستایی، سادگی و طبیعی بودن مصالح آنهاست. بنابراین برای طراحی دکوراسیون روستیک باید تا جایی که امکان دارد از سنگ و چوب استفاده کرد تا فضایی طبیعی و زنده ایجاد کرد.

طراحی دکوراسیون داخلی، طراحی دکوراسیون داخلی منزل، طراحی دکوراسیون داخلی آپارتمان، طراحی دکوراسیون داخلی آپارتمان کوچک

یکی از تکنیک‌هایی که طراحان حرفه‌ای از آن برای طراحی روستیک استفاده می‌کنند، استفاده از وسایل و اشیای قدیمی و رنگ‌و رو رفته است. این سبک هم طرفداران خاص خود را دارد که معتقدند آرامش را باید در سادگی و طبیعی بودن دکوراسیون داخلی تجربه کرد.

سبک دکوراسیون داخلی شیکر

شاید نام این سبک به گوش شما نرسیده باشد اما باید بدانید که سبک طراحی دکوراسیون داخلی منزل شیکر، یکی از پرطرفدارترین سبک‌های طراحی است که می‌تواند باعث جذب بسیاری از افراد شود.

جذابیت، سادگی و چشم‌نوازی از مهم‌ترین مشخصات این سبک از طراحی دکوراسیون داخلی منزل است. استفاده از رنگ‌های مات و خنثی، مانند رنگ‌های طوسی، خاکستری و بژ، در این سبک بسیار مورد توجه است.

به این منظور، تا حد امکان از وسایلی با این رنگ‌ها استفاده می‌شود تا هارمونی و هماهنگی خاصی ایجاد شود. از سوی دیگر، وسایل و اشیای چوبی به‌کار رفته در این سبک طراحی باید تیره باشند تا کانتراستی میان اشیای چوبی با سایر اشیا و اجزای خانه ایجاد شود.

سبک دکوراسیون داخلی کلاسیک

طراحی دکوراسیون داخلی کلاسیک یکی از سبک‌هایی است که در چند سال گذشته مورد توجه بسیاری از مردم و خاص‌پسندان قرار گرفته است. برای استفاده از این طرح، تا حد امکان باید از نظم و تقارن استفاده کرد.

بنابراین مهم‌ترین مشخصه آن، استفاده بیش از حد از نظم و تقارن است به طوری که فضای خانه، سنگین و افتاده شود. استفاده از اشیای دکوری و تزئینی خصوصا تابلوهای نقاشی سبک رئالیسم در سبک طراحی داخلی کلاسیک بسیار اهمیت دارد.

طراحی دکوراسیون داخلی، طراحی دکوراسیون داخلی منزل، طراحی دکوراسیون داخلی آپارتمان، طراحی دکوراسیون داخلی آپارتمان کوچک

همچنین در انتخاب رنگ‌ها باید از رنگ‌های تیره مانند کرم، قهوه‌ای و زرشکی استفاده کنید. از سوی دیگر، استفاده از وسایل و اشیای چوبی، زیبایی طراحی دکوراسیون داخلی منزل کلاسیک را دوچندان می‌کند. استفاده از آباژور در اتاق خواب نیز یکی از تکنیک‌هایی است که طراحان برای پیاده‌سازی طراحی داخلی کلاسیک از آن استفاده می‌کنند.

سبک دکوراسیون داخلی ایرانی

گرچه برخی از معماران و طراحان، چنین سبکی را به رسمیت نمی‌شناسند، اما حقیقت ان است که باید سبک دکوراسیون داخلی ایرانی را هم به سایر سبک‌های طراحی‌های موجود اضافه کرد. در سبک طراحی دکوراسیون داخلی ایرانی، چیزی مه مهم است، استفاده از اِلِمان‌های سنتی ایرانی است.

یعنی هرآنچه که در خانه‌های پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌های ما دیده می‌شد، باید در سبک طراحی دکوراسیون داخلی ایرانی هم دیده شود. داشتن قالی‌های دستباف و قدیمی، با طرح‌های کاشان و اصفهان، استفاده از پشتی و تخت‌های چوبی، وجود ستون‌های بلند و ایوان و بهارخواب در خانه‌های بزرگ هم می‌تواند به زیباتر شدن این طراحی داخلی کمک شایانی بکند.

عناصر مهم در طراحی دکوراسیون داخلی منزل

در طراحی دکوراسیون داخلی منزل، فارغ از اینکه این طراحی به سبک چینی، ژاپنی، شرقی، غربی، مدرن یا سنتی است، مواردی را باید به عنوان اصول اولیه رعایت کرد. یکی از این اصول و فاکتورها، که البته بسیار هم تاثیرگذار است، رنگ محیط است. انتخاب رنگ و طیف رنگی باید بر اساس اتمسفر محیط، شکل و ابعاد محیط، میزان نور طبیعی و مصنوعی، کاربری و اهداف مورد نظر، صورت بپذیرد.

در انتخاب رنگ‌ها برای طراحی دکوراسیون داخلی منزل باید این موضوع هم درنظر گرفته شود که اصول اولیه‌ای برای این کار وجود دادر. به عنوان مثال کسی که می‌خواهد دست به انتخاب رنگ برای یک محیط داخلی بزند، باید بداند که رنگ‌ها به دو دسته کلی گرم و سرد تقسیم می‌شوند.

طراحی دکوراسیون داخلی، طراحی دکوراسیون داخلی منزل، طراحی دکوراسیون داخلی آپارتمان، طراحی دکوراسیون داخلی آپارتمان کوچک

از رنگ‌های گرم در جاهایی استفاده می‌شود که می‌خواهیم احساس هیجان را در افراد ایجاد کنیم و باعث ترشح آدرنالین در خون شویم. با این کار، فشار خون بالا می‌رود و باعث حس گرما و حرارت می‌شود. از رنگ‌های گرم می‌توان به قرمز، زرد و نارنجی اشاره کرد که اتمسفر و فضای داخلی را گرم نشان می‌دهند.

رنگ‌های سرد اما دقیقا برعکس هستند. یعنی این رنگ‌ها باعث القای حس آرامش و ریلکسیشن می‌شوند. رنگ‌های سرد مانند سبز و آبی با کاهش فشار خون، باعث کاهش دمای بدن و در نتیجه حس سرما در فرد می‌شوند.

فاکتور چیدمان

یکی دیگر از نکات مهمی که در طراحی دکوراسیون داخلی منزل باید به آن توجه کرد، فاکتور مهم و تاثیرگذار چیدمان است. گرچه که چیدمان در حقیقت آخرین مرحله در اجرا و طراحی دکوراسیون داخلی به شمار می‌آید اما اهمیت بسزایی در طراحی‌های داخلی دارد. علاوه بر این، از آنجایی که با چیدمان می‌توان بسیاری از عیب‌ها و نواقص محیطی و طراحی را از بین برد، اهمیت چیدمان برای بسیاری از طراحان داخلی، بیش از هر عنصر دیگری است.

سخن پایانی

همانطور که می‌دانید، طراحي، يك هنر است. بنابراین، طراحی داخلی هم یک هنر است که هرکسی و هر شرکتی نمی‌تواند از عهده اجرای آن بربیاید. يك طراحی دكوراسيون داخلي منزل بايد اين هنر را داشته باشد؛ هنري كه مانند ساير هنرها، اعم از نقاشي، مجسمه‌سازي و معماري، در سال‌ها و دهه‌های اخیر، رشد زيادي داشته است.

طراحي دكوراسيون داخلي خصوصا در يكي دو دهه گذشته، دست‌خوش تغييرات زيادي شده و به سوي مدرن شدن گام برداشته است. با این حال در چند سال اخیر، نگاه مردم بسیار به سوی بازگشت به فرهنگ و سنت پیشین خود بازگشته است. حالا بسیاری از مردم در عین حال که می‌خواهند طراحی خانه‌ها و ساختمان‌هایشان، شکل مدرنی داشته باشد، مایلند تا از عناصر سنتی نیز استفاده کنند.

شما مي‌توانيد به راحتي با كمك يك شركت بازسازي و دكوراسيون داخلي، طراحی دکوراسیون داخلی منزل و خانه خود را انجام دهید.

پرديس سازان توسعه آسمان، به عنوان یک شرکت بازسازی و دكوراسيون داخلي خانه و ساختمان، به شما کمک می‌کند تا خانه خود را همانطور که دلتان می‌خواهد، طراحی کنید. این، تخصص ماست. تیم ما با تمام توان خود از صفر تا صد پروژه را در دست مي‌گيرد و آن را به اتمام مي‌رساند؛ از برنامه‌ریزی و طراحی گرفته تا اجرا و نظارت.

ما معتقديم كه آرزوی شما برای داشتن خانه‌ای زیبا و مدرن، برآورده شدني است. ما خود را متعهد مي‌دانيم كه حقایق را به شما بگوییم، برآورد هزینه‌ها و تخمین‌های زمانی را به دقت برای شما عرضه کنیم تا در نهایت، با عنایت به نظرات شما، شركت طراحی دکوراسیون داخلی ما، اين كار را به نحو احسن به انجام برساند.

همچنین مشاهده کنید پروژه های طراحی دکوراسیون داخلی که توسط شرکت پردیس سازان توسعه آسمان انجام شده است.

پردیس سازان توسعه آسمان مفتخر است که با داشتن کادری مجرب و حرفه‌ای، کار طراحی دکوراسیون داخلی منزل و ساختمان‌های شما را بر عهده بگیرد. کارشناسان و مهندسان با تجربه ما، شما را در زمینه بازسازی و دكوراسيون داخلي یاری می‌کنند و مشاوره‌های لازم را برای شما که به دنبال زیباتر کردن، بازسازی یا تعمیر خانه و ساختمانتان هستید، ارائه می‌دهند.

شرکت ساخت و ساز پردیس سازان توسعه آسمان علاوه بر بازسازی و دكوراسيون داخلي خانه و ساختمان‌های قدیمی در تهران و مشهد، در حوزه پروژه‌های ساختمانی و عمرانی نیز فعالیت می‌کند. برای اطلاعات بیشتر و همچنین صحبت با کارشناسان ما، می‌توانید با ما تماس بگیرید.